Slovensko javno zdravstvo zbog gubitaka treba sanirati s 200 milijuna eura

Bez autora
Jul 30 2017

Zbog rastućih gubitaka u zdravstvu Sloveniju ove godine očekuje sanacija javnih zdravstvenih ustanova, o čemu uskoro odluku treba donijeti vlada premijera Mire Cerara. Računa se da javni zdravstveni sustav treba novih 200 milijuna eura, pa bi vlada o tome mogla odlučivati još ovog tjedna, na jednoj od svojih zadnjih sjednica pred odlazak na kolektivni dopust. Bolnice u Sloveniji ove godine bilježe mnogo veće gubitke u odnosu na prethodne godine, pa se po tvrdnjama opozicije u vladinim krugovima razmišlja čak i o privatizaciji pojedinih nerentabilnih ustanova, ali je to teško očekivati u zadnjoj godini mandata sadašnje vlade jer je svima dostupno javno zdravstvo argument kojim u svojim programima birače privlače sve stranke.

Slovensko javno zdravstvo zbog gubitaka treba sanirati s 200 milijuna euraZbog rastućih gubitaka u zdravstvu Sloveniju ove godine očekuje sanacija javnih zdravstvenih ustanova, o čemu uskoro odluku treba donijeti vlada premijera Mire Cerara, tvrde u srijedu slovenski mediji.

Kako navodi ljubljansko "Delo", računa se da javni zdravstveni sustav treba novih 200 milijuna eura, pa bi vlada o tome mogla odlučivati još ovog tjedna, na jednoj od svojih zadnjih sjednica pred odlazak na kolektivni dopust. Bolnice u Sloveniji ove godine bilježe mnogo veće gubitke u odnosu na prethodne godine, pa se po tvrdnjama opozicije u vladinim krugovima razmišlja čak i o privatizaciji pojedinih nerentabilnih ustanova, ali je to teško očekivati u zadnjoj godini mandata sadašnje vlade jer je svima dostupno javno zdravstvo argument kojim u svojim programima birače privlače sve stranke.

Kako navodi "Delo", riječ je o sustavnom problemu jer Slovenija izdvaja premalo novaca u zdravstveni sistem, a vlade se ne usuđuju radikalnije povećati stope doprinosa.U odnosu na razvijene zemlje Slovenija za zdravstvo izdvaja manje po glavi stanovnika, pa statistički na stanovnika  godišnje izdvaja manje od dvije tisuće eura, dok susjedna Austrija izdvaja 3789, Njemačka 4003 eura, dok je prosjek u Europskoj uniji 2781 eura.

Ukoliko se vlada odluči za sanaciju zdravstvenog sustava, to će biti treća takva sanacija od uspostave Slovenije kao samostalne države i najveća do sada, navode mediji, uz ocjenu da je apsurdno da uz gubitke većine bolnica s visokim profitom posluju osiguravajuća društva privatnih osnivača koja nude police dodatnog zdravstvenog osiguranja.Tako je lani osiguravajuća tvrtka Vzajemna imala dobit  od 1,6 milijuna eura, Triglav zdravstvena zavarovalnica 1,2 milijuna,  a Adriatic Slovenica čak 11,9 milijuna.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik